Dantis yra viena mažiausių žmogaus kūno dalių, kurios užimamas plotas dažniausiai siekia ne daugiau nei kvadratinį centimetrą. Vis dėlto, net ir turint omenyje mažą danties dydį, drąsiai būtų galima teigti, kad tai ir viena svarbiausių žmogaus kūno dalių. Netekus bent vieno danties, iškart imamas jausti diskomfortas, nukenčia estetika, suprastėja kramtymo funkcija, o ilgainiui gali išsivystyti ir virškinimo problemų bei veido kontūro pakitimų. Kiekvienas dantis atlieka savo funkcija ir užima svarbią vietą burnos lanke, tačiau paprastai tuo susidomime tik tada, kai reikalinga dantų implantacija ar iškyla panašių problemų. Ką iš tikrųjų reikėtų žinoti apie savo dantis?
Net ir pats mažiausias turi savo vietą
Teigiama, kad dantys yra tarp pačių stipriausių žmogaus organizmo dalių. Juos sudaro baltymai ir mineralai, o jų pagrindinė jų funkcija ne tik dalyvauti maisto virškinimo sistemoje, tačiau ir palaikyti sklandžią bei raiškią kalbą. Visiems gerai žinoma, kad įprastai suaugęs žmogus turi 32 dantis išsidėsčiusius viršutiniame ir apatiniame žandikauliuose: 8 priekinius, 4 iltinius, 8 kapliai ir 12 krūminių, iš kurių 4 – protiniai dantys. Vaikai dantų turi šiek tiek mažiau. Apie pusės metų amžiaus vaikui pradėję dygti pieniniai dantys, sulaukus trejų jau turėtų sudaryti visa vainiką: 8 priekiniai, 4 iltiniai ir 8 krūminiai. Pieninius dantis nuolatiniai ima keisti apie 6-12 gyvenimo metus, pirmieji paprastai pradeda dygti krūminiai. Sulaukus 21 metų amžiaus žmogaus žandikauliuose dažniausiai jau būna išdygę visi dantys – taip pat ir protiniai.
- Priekiniai dantys. Aštuoniukė priekinių dantų, išsidėsčiusių pačiame viršutinio ir apatinio žandikaulio centre atlieka kandimo funkciją. Priekiniai dantys išsiskiria ypatingai aštria briauna, kuri tvirtai sukanda maistą.
- Iltiniai dantys. Du viršuje ir du apačioje esantys iltiniai dantys yra smailūs ir aštrūs. Jų paskirtis – smulkinti maistą.
- Kapliai. Tarp ilčių ir krūminių dantų esantys kapliai yra gerokai didesni už prieš tai aptartuosius. Tai stiprūs ir tvirti dantys, kurie reikalingi smulkinti maistą į dar mažesnes dalis, kad būtų kuo lengviau jį praryti.
- Krūminiai dantys. Patys didžiausi ir stipriausi yra krūminiai dantys, kurie rikiuojasi žandikaulio pabaigoje. Krūminių dantų paviršius yra didžiausias, todėl jie atlieka maisto trynimo funkciją, kad kuo mažiau darbo liktų kitiems virškinimo elementams. Valgant, liežuvis nuolat stumia maistą ir burnos galą, kad jis pasiektų ten esančius krūminius dantis ir būtų reikiamai susmulkintas. Tokią pat funkciją atlieka ir kiek vėliau išdygstantys protiniai dantys, ne visų žmonių žandikauliuose jiems užtenka vietos. Kartais protinių dantų dygimas sukelia uždegimus, todėl jie turi būti šalinami. Protinių dantų transplantacija nėra reikalinga ir atliekama, nes ir be protinių dantų maistas yra užtektinai susmulkinamas kitais krūminiais.
Kiekvienas dantis žmogaus burnoje atlieka savo funkciją ir be jo ima prastėti viso dantų aparato veikla. Laimė, kad šiuolaikinės technologijos suteikia galimybę nesudėtingai atstatyti prarastus dantis ir užtikrina kokybišką dantų implantaciją.
Dėl dantų implantavimo Klaipėdoje kreipkitės į KlaipėdosOC.lt